Quickfind Code: 2068296 SKU: BUN/LUGOAK1200/99071
Low Stock
LIMITED STOCK! Last few remaining!
Choose your colour:
  • Oak Wood Effect | Selected
Choose your vanity width:
Choose your basin option:
Details & Dimensions
Width: 1200mm
Depth: 450mm
Height: 170mm
Arrives fully assembled
click
1200mm Oak Wall Hung Countertop Vanity Unit with Square Basin - Lugo
Product Description
All About Me
Modern Floating 1200mm Vanity: Elevate your bathroom with this large wall-mounted unit that creates a clean, spacious aesthetic.
Redefine your bathroom style with this beautifully minimalist large floating Lugo 1200mm Vanity Unit. Finished in a premium oak wood effect, this vanity unit brings warmth and sophistication to your bathroom while still retaining a modern edge. The natural oak wood effect finish pairs effortlessly with a wide range of bathroom fittings and colour schemes, making it a versatile choice for both bold and neutral interiors. Smartly designed soft-close storage drawers that maximises usable space keeps your bathroom essentials neatly tucked away, ensuring quiet and controlled use, enhancing the premium feel of the unit and protecting it from daily impact. This wall‑hung vanity creates a sense of effortless luxury, elevating your bathroom with increased floor space for easy cleaning while delivering the refined illusion of a more open room. This wall hung design vanity unit is perfect for creating a streamlined, designer look in modern bathrooms.
Need to know
Vanity Unit Details:
  • Vanity Unit Dimensions: H170 x W1200 x D450 mm (give or take -/+ 3mm per measurement)
  • Style: Modern
  • Colour: Oak
  • Finish: Wood Effect
  • Unit Material: MDF and MFC
  • Mounting: Wall hung
  • Opening Mechanism: Push to open
  • Fixtures Included: Yes
  • Basin's Included: Yes
  • Pre drilled basin/tap holes: No
  • Assembly required: No
  • Weight: 22.7Kg
  • Guarantee: 2 Years
Basin Details:
  • Basin Dimensions: H110 x W350 x D350mm (give or take -/+ 3mm per measurement) per basin
  • Basin Shape: Square
  • Basin Colour: White
  • Basin Finish: Gloss
  • Basin Weight: 6.7kg each
  • Wastes Included: No
  • Wastes Required: Unslotted x2
  • Taps Included: No
  • Taps Required: Tall or wall-mounted basin mixer x2
  • Guarantee: 5 Years
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Depth 450mm
Width 1200mm
Height 170mm
Internal Basin Depth 350mm
Internal Basin Width 350mm
Internal Basin Height 110mm