Quickfind Code: 2040972 SKU: NAZMB1600
Choose your colour
Details & Dimensions
Width: 500mm
Depth: 149mm
Height: 1600mm
  • The modern matt black finish and vertical design bring a sophisticated touch to any space
  • Tall, large wall-mounted design with all fittings included for a seamless and space-saving setup
  • With 2320 BTU this heated towel radiator quickly warms your bathroom, ensuring a cozy atmosphere
click
Black Towel Radiator 1600 x 500mm - Nazco
Product Description
All about me
Add style and practicality to your space with this large matt black Nazco vertical heated towel radiator. Its striking matt black finish and minimalist vertical alignment make it perfect for any modern bathroom. This tall, wall hung radiator provides impressive heat output through your central heating system, ensuring your towels stay warm and your space feels cosy. This designer wall-mounted radiator combines stylish appeal with everyday functionality — a smart, space-saving choice for contemporary homes. The towel radiator features 26 rails, plus 2 additional heated towel bars with a depth of 149mm. The bars are designed for hanging and drying two extra towels- perfect for a modern family bathroom.
Need to know
  • Radiator Dimensions: H1600mm x W500mm x D149mm
  • BTU Heat Output: 2320
  • Pipe Centres: 450mm
  • Distance from the wall to the inlet centre: 61mm
  • Fuel Type: Central Heating
  • Inlet/Outlet: Bottom
  • Number of Rails: 28
  • Radiator Type: Heated towel rail
  • Radiator Weight: 12.6kg
  • Radiator Material: Mild Steel
  • Radiator Style: Modern
  • Radiator Colour: Black
  • Warranty: 5 Years
  • Supplied with wall brackets: Yes
  • Not Included: Radiator valves (see recommended accessories)
How much heat will I need?
What is a BTU?
How is it calculated?
Why do I need to work out my BTU?
Still unsure?
If you are still unsure of how much heat you may need please use our BTU Calculator below.
Click here to calculate.
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height 1600mm
Depth 149mm
Width 500mm
Weight (Kg) 12.6kg
Distance from Wall (mm) 61mm
Key Information
Fuel type
Choose from electric heaters, central heating or duel fuel for flexible and efficient heating
Central Heating
Alignment Vertical
Power (W)
How much energy the heater uses per hour, in watts
680W