Installation
|
|
| Dimensions | 2032 x 813 x 35mm |
| Lipping Around Edges | 11mm |
| Trimming Allowance - Top | 6MM |
| Trimming Allowance - Bottom | 6MM |
| Trimming Allowance - Each Side | 6MM |
Need To Know
|
|
| Brand | XL Joinery |
| Range | Suffolk |
| Door type | Standard Doors |
| Use | Internal |
Construction
|
|
| Material | Oak |
| Finish | Unfinished |
| Veneer | |
| Veneer Material | American White Oak (Grade A) |
| Veneer Thickness | 0.6mm |
| Texture | Woodgrain |
| Inlay Material (Grooves) | Oak |
| Lipping Material (Edges) | Solid Oak |
| Core Type | Solid Core |
| Weight | 36kg |
Glazing
|
|
| Glazing Type | No Glass |
Design
|
|
| Door Style | Cottage |
| Colour | Brown |
Question from SKU: OOSUF32: Asked on 05/03/2026 Hi there,
Does it come with frame?
Kind regards
Hi, This product is the door only — a solid oak slab in the Suffolk cottage style. It does not include a frame, hinges, handle, lock, or architrave, which will need to be purchased separately.
Thank you.