Need To Know
|
|
|
Handle Recommendation
Guidance on the correct handle size for your door
|
75 |
Installation
|
|
| Dimensions | 1981 x 838 x 35mm |
| Lipping Around Edges | 11mm |
| Trimming Allowance - Top | 6MM |
| Trimming Allowance - Bottom | 6MM |
| Trimming Allowance - Each Side | 6MM |
| Hinge Type Required | 3 Inch Butt Hinge |
| Number of Hinges | 3 required |
Need To Know
|
|
| Brand | XL Joinery |
| Range | Pattern 10 |
| Door type | Standard Doors |
| Use | Internal |
Construction
|
|
| Material | Oak |
| Finish | Unfinished |
| Veneer | |
| Veneer Material | American White Oak (Grade A) |
| Veneer Thickness | 6MM |
| Texture | Woodgrain |
| Lipping Material (Edges) | Oak |
| Core Type | Solid Core |
| Weight | 28kg |
Glazing
|
|
| Glazing Type | Glazed Doors |
| Transparency | Clear glass |
| Glass Shape | fully glazed |
| Glass Cut | Flat Glass |
| Specification | Toughened 5mm Safety Glass |
| Compliance | British Standard BS EN 12150 |
Design
|
|
| Door Style | Modern |
| Panel Count | 1-Panel |
| Colour | Brown |
Question from Virginia: Asked on 19/05/2026 Is this door suitable to be trimmed down to a height of 1922 mm
Hi, This door is not suitable to be trimmed to 1922mm. The manufacturer only allows up to around 12mm total trimming (6mm top and 6mm bottom), whereas you would need to remove approximately 59mm. Cutting beyond the permitted tolerance is not recommended as it will void the warranty and may compromise the door’s structure.
Thank you.