Need To Know
|
|
|
Handle Recommendation
Guidance on the correct handle size for your door
|
65 |
Installation
|
|
| Dimensions | 1981 x 838 x 35mm |
| Lipping Around Edges | 11mm |
| Trimming Allowance - Top | 6MM |
| Trimming Allowance - Bottom | 6MM |
| Trimming Allowance - Each Side | 6MM |
Need To Know
|
|
| Brand | XL Joinery |
| Range | Colonist |
| Door type | Standard Doors |
| Use | Internal |
Construction
|
|
| Material | MDF |
| Finish | Painted |
| Texture | Woodgrain |
| Lipping Material (Edges) | Solid Pine |
| Core Type | Semi-Solid Core |
| Weight | 16kg |
Glazing
|
|
| Glazing Type | No Glass |
Design
|
|
| Door Style | Georgian |
| Panel Count | 6-Panel |
| Colour | White |
Question from Eileen: Asked on 09/04/2026 Are the painted doors prefinished or just primed??
Hi, The XL Joinery Colonist door (WMPF6P33) is supplied pre-finished in white, meaning it is fully painted at the factory and ready to hang. It is not just primed, so no additional painting is required after installation (although it can be lightly trimmed and any exposed edges may need sealing if cut).
Thank you.