Quickfind Code: 2010187 SKU: TANW1600
Choose your colour
Details & Dimensions
Width: 452mm
Depth: 84mm
Height: 1600mm
  • Glass mirror radiator with a slim gloss white frame
  • Wall hung and vertically aligned – ideal for large bathrooms
  • Made from mild steel and glass for durability and efficient heat output
  • Compatible with central heating systems
  • Space-saving functionality with integrated mirror
click
White Vertical Single Panel Mirrored Radiator 1600 x 452mm - Tanami
Product Description
All about me
Need to know
  • Radiator Dimensions: (H) 1600mm x (W) 452mm x (D) 84mm
  • BTU Output: 2136
  • Fuel Type: Central Heating Radiator
  • Radiator Type: Mirror Radiator
  • Radiator Bars: 6
  • Radiator Style: Modern
  • Radiator Weight: 33.07kg
  • Radiator Material: Mild steel & glass
  • Radiator Finish: Gloss white frame
  • Valve Connection Measurement: 452mm
  • Distance from the wall to outer point of the rail: 84 ±3mm
  • Distance from the wall to the inlet centre: 50 ±3mm
  • Wattage: 626
  • Inlet/Outlet: Side
  • Warranty: 2 years
  • Brackets Included: Yes
  • Excluded: Radiator valves
How much heat will I need?
What is a BTU?
How is it calculated?
Why do I need to work out my BTU?
Still unsure?
If you are still unsure of how much heat you may need please use our BTU Calculator below.
Click here to calculate.
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height 1600mm
Depth 84mm
Width 452mm
Weight (Kg) 33.07kg
Distance from Wall (mm) 50mm
Valve Connection
The distance of the components of the valve that connect to the plumbing
452mm
Key Information
Fuel type
Choose from electric heaters, central heating or duel fuel for flexible and efficient heating
Central Heating
Alignment Vertical
Number of Panels
Single
Panel Shape Rectangular
Power (W)
How much energy the heater uses per hour, in watts
626W