Quickfind Code: 2023544 SKU: GORIV826RM
Low Stock
LIMITED STOCK! Last few remaining!
Details & Dimensions
  • Engineered construction for added strength, stability and performance
  • Product supplied unfinished, ready to paint or stain
  • A-Grade American White Oak Veneer
  • Real Oak Lipping allowing for 6mm to be trimmed off all edges of the door
  • WxDxH - 826mm x 40mm x 2040mm
click
Internal Oak Half-Glazed Door with Clear Bevelled Glass - Unfinished - 2040 x 826 x 40mm - Riviera - XL Joinery
Product Description
Dimensions & Specification
Need To Know
Handle Recommendation
Guidance on the correct handle size for your door
Installation
Dimensions 2040 x 826 x 40mm
Lipping Around Edges 11mm
Trimming Allowance - Top 6MM
Trimming Allowance - Bottom 6MM
Trimming Allowance - Each Side 6MM
Hinge Type Required 3 Inch Butt Hinge
Number of Hinges 3 required
Need To Know
Brand XL Joinery
Range Louis
Door type Standard Doors
Use Internal
Construction
Material Oak
Finish Unfinished
Veneer
Veneer Material American White Oak (Grade A)
Veneer Thickness 6MM
Texture Woodgrain
Lipping Material (Edges) Oak
Core Type Solid Core
Weight 38kg
Glazing
Glazing Type Glazed Doors
Transparency Clear glass
Glass Shape Half Glazed
Glass Cut Bevelled Glass
Specification Toughened 5mm Safety Glass