Need To Know
|
|
|
Handle Recommendation
Guidance on the correct handle size for your door
|
65 |
Installation
|
|
| Dimensions | 1981 x 686 x 35mm |
| Lipping Around Edges | 20mm |
| Trimming Allowance - Top | 15mm |
| Trimming Allowance - Bottom | 15mm |
| Trimming Allowance - Each Side | 15mm |
| Hinge Type Required | 3 Inch Butt Hinge |
| Number of Hinges | 3 required |
Need To Know
|
|
| Brand | XL Joinery |
| Range | Suffolk |
| Collection | Suffolk Essential |
| Door type | Standard Doors |
| Use | Internal |
Construction
|
|
| Material | Oak |
| Finish | Pre-finished |
| Veneer | |
| Veneer Material | American White Oak (Grade A) |
| Veneer Thickness | 6MM |
| Texture | Woodgrain |
| Inlay Material (Grooves) | Hardwood |
| Lipping Material (Edges) | Hardwood |
| Core Type | Solid Core |
| Weight | 30KG |
Glazing
|
|
| Glazing Type | No Glass |
Design
|
|
| Door Style | Cottage |
| Panel Count | 6-Panel |
| Colour | Brown |
Question from DEREK: Asked on 06/05/2026 Internal Oak Cottage Door - Pre-Finished - 1981 x 686 x 35mm - Suffolk Essential - XL Joinery:: what it the weight of the door? and would it be suitable foe a sliding door?
Hi, The Suffolk Essential Pre-Finished Internal Oak Door (1981 × 686 × 35 mm, 30 kg) is suitable for use as an interior sliding door, provided the sliding track supports 30 kg and care is taken during installation to protect the pre-finished edges.
Thank you.