Quickfind Code: 1949103 SKU: VSTR15-1600-600DGCF
Colour
Radiator Height
Radiator Width
Details & Dimensions
Width: 60cm
Depth: 5cm
Height: 160cm
  • Reliable Performance: Delivers 3445 BTU / 2742 BTU (Delta T60 / T50) of consistent warmth.
click
Riace Anthracite Vertical Flat Towel Radiator 1600x600mm Single Panel 2742 BTU
Product Description
The details
Key features
  • Slim and space-saving Flat Towel Rail single panel for enhanced thermal efficiency
  • 3445 BTU / 2742 BTU (Delta T60 / T50) heat output
  • Browse more sizes and colours in the Riace Ladder/ Towel Radiator range
  • Durable construction with a high-quality finish for long-lasting use
  • Easy to maintain – can be cleaned repeatedly without affecting quality or finish
  • Dual fuel for all central heating and electric systems (with optional electric heating element)
  • Approx. Wall to Radiator Face (mm): 86 mm
  • Approx. Wall to Pipe Centre: 57 mm
  • Approx. Pipe Centre to Pipe Centre: 550 mm
  • Built to Last: 1.5mm thick steel for guaranteed durability
  • Tested and certified by a notified body to CE/ BS EN 442 Standards
  • CE Marked and Declaration of Performance provided (DOP)
  • ISO 9001:2015 / GB/T19001-2016 Registered Manufacturer
  • Includes User Manual, Wall fixings, Wall plugs, Blanking and Bleed plug
Specifications
  • Wall Mounted: Yes
  • Colour: Anthracite RAL: 7016
  • Net Size (HxWxD): 160x60x5 cm
  • Gross Size (HxWxD): 167x67x9 cm
  • Net Weight: 17.5 kg
  • Gross Weight: 20.6 kg
  • Panel Type: Single
  • Columns per panel: 15
  • Shape: Flat Towel Rail
  • Direction: Vertical
  • Max Operation Pressure: 4 bar
  • Max Operation Temperature: <95°C
  • Connection Size: ½ inch BSP
  • Water Content: 6.81 litres
Downloads
User manual
Declaration of Performance (DOP)
How much heat will I need?
What is a BTU?
How is it calculated?
Why do I need to work out my BTU?
Still unsure?
If you are still unsure of how much heat you may need please use our BTU Calculator below.
Click here to calculate.
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height 160cm
Depth 5cm
Width 60cm
Weight (Kg) 17.50
Distance from Wall (mm) 86
Wall to Pipe Centre (mm) 57mm
Pipe Centres
550mm
Key Information
Fuel type
Choose from electric heaters, central heating or duel fuel for flexible and efficient heating
Dual Fuel
Alignment Vertical
Number of Panels
Single
Number of Columns / Bars 15
Panel Shape Flat
Heat Output (BTU - T50)
2742
BTU (T30)
1446
BTU (T60)
T60 represents an old standard of central heating (Pre-2013) - Based on a water temperature of 95°C