Quickfind Code: 1949129 SKU: HD15-600-BCF
Low Stock
LIMITED STOCK! Last few remaining!
Width
Height
Number of panels
Choose from 11 Colours:
Details & Dimensions
Width: 102cm
Depth: 7cm
Height: 60cm
  • Powerful Performance: 4845 BTU / 3856 BTU (Delta T60 / T50) heat output ensures reliable warmth.
click
Riace Midnight Black Horizontal Flat Designer Radiator 600x1020mm Double Panel 3856 BTU
Product Description
The details
Key features
  • Double panel flat tubes for enhanced thermal efficiency
  • 4845 BTU / 3856 BTU (Delta T60 / T50) heat output
  • Full range available in a variety of single and double-panel options
  • Durable construction with a high-quality finish for long-lasting use
  • Easy to maintain – can be cleaned repeatedly without affecting quality or finish
  • A variety of sizes and colours to fit different designs and layouts
  • Compatible with all central heating systems
  • Approx. Wall to Radiator Face (mm): 93 mm
  • Approx. Wall to Pipe Centre: 63 mm
  • Approx. Pipe Centre to Pipe Centre: 1100 mm
  • Built to Last: 1.5mm thick steel for guaranteed durability
  • Tested and certified by a notified body to CE/ BS EN 442 Standards
  • CE Marked and Declaration of Performance provided (DOP)
  • ISO 9001:2015 / GB/T19001-2016 Registered Manufacturer
  • Includes User Manual, Wall fixings, Wall plugs, Blanking and Bleed plug
Specifications
  • Wall Mounted: Yes
  • Colour: Midnight Black RAL: 9005
  • Net Size (HxWxD): 60x102x6.1 cm
  • Gross Size (HxWxD): 67x109x10.1 cm
  • Net Weight: 29.7 kg
  • Gross Weight: 32.6 kg
  • Panel Type: Double
  • Columns per panel: 15
  • Shape: Flat
  • Direction: Horizontal
  • Max Operation Pressure: 4 bar
  • Max Operation Temperature: <95°C
  • Connection Size: ½ inch BSP
  • Water Content: 10.41 litres
Downloads
User manual
Declaration of Performance (DOP)
How much heat will I need?
What is a BTU?
How is it calculated?
Why do I need to work out my BTU?
Still unsure?
If you are still unsure of how much heat you may need please use our BTU Calculator below.
Click here to calculate.
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height 60cm
Depth 7cm
Width 102cm
Weight (Kg) 29.7kg
Distance from Wall (mm) 93
Wall to Pipe Centre (mm) 63mm
Pipe Centres
1100mm
Key Information
Fuel type
Choose from electric heaters, central heating or duel fuel for flexible and efficient heating
Central Heating
Alignment Horizontal
Number of Panels
Double
Number of Columns / Bars 15
Panel Shape Flat
Heat Output (BTU - T50)
3856BTU
BTU (T30)
2032
BTU (T60)
T60 represents an old standard of central heating (Pre-2013) - Based on a water temperature of 95°C